Diesel czy benzyna – co wybrać?

3
349
Diesel czy benzyna - co wybrać?

Przy zakupie samochodu pojawia się jedno podstawowe i zasadnicze pytanie: rozglądamy się za wersjami auta z silnikami benzynowymi, czy może patrzymy na Diesla? Mimo że jest to podstawowe, pytanie, wiele osób nie może się zdecydować lub nie dostrzega wszystkich różnic. W tym artykule postaram się rozwiać większość wątpliwości. A więc diesel czy benzyna, co wybrać?

Diesel czy benzyna – co wybrać?

Diesel czy benzyna - co wybrać?Jeśli chodzi o ekonomię i koszty utrzymania, w codziennej eksploatacji lepszy będzie diesel. Jest on nieco droższy obecnie niż benzyna, ale jest pewien haczyk: samochody z dieslem mają dużo niższe spalanie, niż te napędzane benzyną. Co jednak, jeśli auto nam się zepsuje? Wtedy to zazwyczaj posiadacze jednostek benzynowych będą mieć mniej zmartwień. Silniki diesla są w stanie znieść więcej przejechanych kilometrów, czasem są określane jako toporne, lecz bardzo wytrzymałe. Kiedy jednak już się zepsują, to naprawy bywają bardzo kosztowne. A zepsuć jednak ma się co, np. koło dwumasowe. Patrząc na przeznaczenie, diesle są dobrym wyborem na dalekie trasy, dla osób które dużo jeżdżą. Gorzej sobie radzą z krótkimi trasami, staniem w korkach, szczególnie w zimie. Nie bez powodu kiedyś silniki diesla znajdowały się jedynie w ciężarówkach czy autobusach.

Silniki benzynowe pracują ciszej

Silniki benzynowe mają jeszcze taką przewagę nad dieslowymi, że pracują ciszej. Warto jednak zauważyć, że z czasem powoli się to zmieniało i dziś ta różnica nie jest już aż tak duża. Poza tym niektóre auta są dobrze wyciszane. Mając samochód z silnikiem diesla, musimy bardziej dbać o jakość i terminowość wymieniania oleju. O te jednostki trzeba naprawdę zadbać, wtedy są w stanie zachwycić nas przebiegiem, który wytrzymały bez większych awarii. Podsumowując, przedstawione zostały tu wady i zalety obu rozwiązań. Musisz sam zdecydować, co jest lepsze w twoim przypadku.

3 KOMENTARZE

  1. Jestem aktualnie głęboko w temacie motoryzacji, ponieważ rozważam kupno auta. Dziękuję za zwrócenie uwagi na różnicę pomiędzy dieslem a benzyną. Może to mi pomoże w końcu się zdecydować…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here