Dlaczego mieszkanie w drewnianym domu jest dobre? 5 powodów

0
196
Dlaczego mieszkanie w drewnianym domu jest dobre? 5 powodów

Popularność budowania domów z drewna, zamiast cegły wciąż rośnie. Prawda jest taka, że coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w ekologicznym, wytrzymałym, tanim budynku.

Dlaczego drewno to taki niezwykły materiał?

Drewno jest niesamowitym surowcem z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że przy użyciu tego materiału budowlanego może zostać wybudowany dom bez pozwolenia. Jednak, najważniejszym czynnikiem, a jednocześnie dowodem na to, że drewno to nadzwyczajny materiał są jego niezliczone korzyści. Ten naturalny surowiec jest elastyczny, estetyczny, ekonomiczny, oraz absorbuje dźwięk i posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Z jakich jeszcze powodów mieszkanie w drewnianym domu jest dobre? Oto kilka korzyści:

1. Dom z drewna korzystnie wpływa na zdrowie

Naturalna barwa oraz zapach drewna naprawdę potrafią czynić cuda. Badania wykazały, że wykorzystanie drewna do budowy budynków mieszkalnych ma wymierne korzyści fizjologiczne i psychologiczne dla zdrowia. Opierając się na wynikach badań, można dowiedzieć się, że osoby mieszkające w domu z drewna są mniej zestresowane i bardziej produktywne i lepiej przyswajają wiedzę. Ogólnie rzecz biorąc, takie osoby są szczęśliwsze i spokojniejsze, ponieważ drewno wpływa kojąco na układ nerwowy, obniżając ciśnienie krwi.

2. Dom z drewna jest przyjazny dla środowiska

Nie jest tajemnicą, że emisja dwutlenku węgla w sektorze budowlanym stanowi problem. Drewno pozyskiwane w sposób naturalny jest jedynym dostępnym odnawialnym materiałem budowlanym; jest również naturalnie uprawiane i obniża poziom CO2 obecnego w atmosferze. Produkty z drewna przechowują węgiel, który najpierw rosnące drzewa usunęły z powietrza (około 50% suchej masy drewna to węgiel). Ponadto, podczas produkcji i przetwarzania drewna zużywana jest znacznie mniejsza ilość energii, dzięki czemu produkty drewniane mają znacznie niższy ślad węglowy.

3. Dom z drewna jest szybki w budowie

Większość budynków drewnianych jest prefabrykowana, co sprawia, że ​​ich budowa jest szybka i wydajna – 18-piętrowy budynek Brock Commons w Vancouver został zbudowany w 9 tygodni. Główną zaletą stosowania drewna zamiast betonu jest eliminacja czasu schnięcia masy, co w konsekwencji może zapewnić znaczne skrócenie czasu budowy. Ponadto, budynki drewniane mogą być budowane przez cały rok w większości klimatów, a średni czas budowy drewnianego domu wynosi od 2 do 3 miesięcy.

4. Dom z drewna jest tani

Badania wykazały, że pod względem bezpośrednich wydatków budowlanych, ramy drewniane są konsekwentnie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Budynki drewniane są o 10-15% bardziej opłacalne niż inne materiały budowlane. Dzieje się tak, ponieważ drewno jest materiałem ogólnodostępnym. Ale to nie wszystko. Na cenę domu z drewna wpływa również szybki proces budowy. Konstrukcja drewniana może zostać wybudowana w kilka tygodni, a oszczędność wynosi do 30% kosztów budowy.

5. Dom z drewna jest trwały i wytrzymały

Drewno to niezwykle trwały i wytrzymały materiał, który można wykorzystać zarówno do budowy domów, jak i budynków komercyjnych. Drewno jest używane od tysięcy lat i jest odporne na wpływ niekorzystnych czynników, takich jak: ciepło, mróz, erozja czy zanieczyszczenia. Jedynym czynnikiem, który należy kontrolować, jest narażenie drewnianej konstrukcji na warunki atmosferyczne, ponieważ może pojawić się problem z gniciem lub pękaniem drewna. Jednak, przy odpowiedniej konserwacji taki budynek może przetrwać setki lat, a nowoczesne środki ochronne do drewna zwiększają jego naturalną trwałość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here