Jak wybrać tłumik do samochodu?

0
422
Jak wybrać tłumik do samochodu?

Tłumik w każdym samochodzie pełni bardzo ważną funkcję. To właśnie dzięki niemu zdecydowanie zmniejsza się natężenie hałasu, jaki wydobywa się z jednostki napędowej. Właściwe dobranie tłumika jest kluczowe, by silnik działał w odpowiedni sposób. Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu i jak wygląda montaż tłumika w samochodzie osobowym? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

W jaki sposób dobrać tłumik do własnego auta?

Tłumik musi zostać dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Ważna jest jego długość, grubość, ale też parametry techniczne. Niestety oryginalne tłumiki są bardzo drogie, dlatego bardzo często jedynym wyborem jest zakup zamiennika. Im lepsze tłumiki kupimy, tym dłużej wytrzymają one w trudnych warunkach pod samochodem. Warto szczególną uwagę zwrócić na jak najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne. Ważne jest też dopasowanie wymiarów w taki sposób, by zaczepy pasowały do mocowań w naszym pojeździe. Tak naprawdę najlepiej decydować się na zakup rozwiązań dedykowanych do naszej marki i modelu samochodu.

Jak wygląda sam montaż tłumika? W pierwszej kolejności wycina się stary element i sprawdza, czy mocowania są nienaruszone. W kolejnym kroku mechanik wspawuje nowy tłumik w miejsce starego i starannie zamalowuje spawy. Całość nie trwa dłużej niż 60 minut.

Tłumik jednym z najbardziej narażonych na korozję elementów w samochodzie

Tłumik ze względu na to, iż jest położony w całości pod samochodem, jest narażony na ciągłe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg, a często również spora ilość soli działają na ten element bardzo destrukcyjnie. Niewłaściwie zabezpieczony przed rdzą tłumik potrafi rozlecieć się w jeden sezon. Bardzo ważny jest też poprawny montaż, który zawsze musi kończyć się zamalowaniem wszelkich spawów. Brak staranności na tym etapie powoduje spore szkody i przyczynia się do szybkiego zużycia tego elementu.

Warto w tym miejscu podkreślić, że warunki pogodowe to nie jedyny problem dla naszego tłumika. Jest on dodatkowo elementem, który każdorazowo nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. To właśnie dlatego do malowania należy wykorzystać specjalne farby odporne na działanie wysokich temperatur. Jeśli do naszego pojazdu zostanie zamontowany dobrej jakości tłumik, powinien on wytrzymać w dobrej kondycji przynajmniej 8-10 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj