Kurtka motocyklowa na nakeda – jaką wybrać?

0
236
Kurtka motocyklowa na nakeda – jaką wybrać?

Planujesz zakup motocykla typu naked? To świetnie się składa! W tym tekście wyjaśnimy, czym dokładnie charakteryzuje się tego rodzaju maszyna, dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem oraz w jaki sposób dobrać odpowiednią kurtkę do jazdy tym typem jednośladów. Zobacz, jak znaleźć najlepszą wersję ubrań wierzchnich, które firmy tworzą ciekawą odzież dla fanów nakedów oraz sprawdź, czy lepsza będzie kurtka skórzana czy tekstylna.

Naked to charakterystyczny rodzaj motocykla, który łączy w sobie cechy różnych typów jednośladów. Jego wszechstronność sprawia, że z pewnością znajdziesz odpowiednią kurtkę na ten pojazd.

Czym charakteryzuje się motocykl typu naked?

Motocykle znane jako nakedy to pojazdy o bardzo lekkiej konstrukcji. Nie posiadają one obudowy silnika ani owiewek. Jednostka napędowa jest odkryta, umieszczona delikatnie niżej niż np. w motocyklach typu sportowego czy cruiser. Nieosłonięta jest również rama pojazdu i najczęściej nie ma on dodatkowych elementów, takich jak gmole czy szyba czołowa.

Cechą typową dla motocykli otwartych (lub „golasów”, jak nazywa się też nakedy) jest komfortowa pozycja kierowcy podczas jazdy, zapewniająca wygodę i odprężenie przekładające się na koncentrację i bezpieczeństwo. Nakedy trochę przypominają klasyczne jednoślady miejskie z delikatnym, sportowym pazurem (motocykle pochodzą zresztą od modyfikowanych „ścigaczy”). Ze względu na lekką wagę, łatwość prowadzenia i komfortową sylwetkę zapewniającą pewność poruszania się, są one polecane szczególnie początkującym motocyklistom. Świadczy o tym fakt, że to właśnie na motocyklach typu naked zdaje się egzaminy na prawo jazdy.

W jaki sposób wybrać kurtkę motocyklową na nakeda? Zwróć uwagę na bezpieczeństwo, wygląd i funkcjonalność

Zacznijmy od charakterystyki jazdy nakedem. To motocykle, które służą głównie do jazdy po mieście albo niedalekich wypadów poza obszar zabudowany. Nie rozwijają one większych prędkości i raczej nie nadają się na trasy szybkiego ruchu np. ekspresówki czy autostrady. Pamiętaj, że naked nie posiada owiewek, szyby czy innych elementów ochronnych, tak więc deszcz czy wiatr trzeba przyjąć bezpośrednio na siebie.

Z tego względu kurtka na nakeda musi być wygodna, bezpieczna i dobrze osłaniająca przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Warto postawić na produkty renomowanych marek, takie jak kurtki Held, kurtki Rebelhorn czy kurtki Seca. Tacy producenci wyróżniają się najwyższą jakością materiałów i zapewniają szeroki wybór produktów.

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, a więc bezpieczeństwa. Kurtka musi mieć stabilnie umieszczone protektory w newralgicznych miejscach (np. na barkach czy plecach). To one mogą zabezpieczyć przed skutkami ewentualnego upadku. Ze względu na to, że otwarte motocykle użytkowane są często przez niedoświadczonych motocyklistów, ma to jeszcze większe znaczenie.

Druga kwestia to komfort. Kurtka na nakeda musi osłaniać przed chłodem, silnymi podmuchami czy wspomnianym deszczem. Z tego względu powinna posiadać specjalną podpinkę ocieplającą. Warto zainwestować w model z systemem wentylacji, który umożliwi jazdę również w ciepłe dni.

Nie zapominajmy oczywiście o wyglądzie, który jest niezwykle istotny dla każdego posiadacza motocykla, również nakeda. Odzież wierzchnia na ten rodzaj jednośladu musi mieć w sobie coś z ulicznego stylu cruiserowego oraz sportowe zacięcie. Dlatego świetnie będą wyglądać np. klasyczne kurtki z kolorowymi wstawkami.

Skórzana czy tekstylna – która kurtka sprawdzi się lepiej w czasie jazdy nakedem?

Posiadacze motocykli typu naked zastanawiają się często pomiędzy kurtką skórzaną a tekstylną. Każda z tych wersji ma swoje zalety i wady. Skórzana wersja zapewnia większe bezpieczeństwo i jest trwalsza. Skutecznie osłoni skórę na wypadek ewentualnej wywrotki. Jej styl bardzo pasuje do jednośladów miejskich i sportowych – a hybrydą takich rodzajów jest właśnie naked. Zwróć uwagę jednak na fakt, że skóra jest cięższa, mniej wygodna i może trochę ograniczać swobodę motocyklisty. Idealnie nadaje się jednak dla osób, którym zależy na stylu oraz początkujących kierowców.

Tekstylne kurtki są wygodniejsze, dają większą swobodę i świetnie chronią np. przed wiatrem. Będą nieocenionym atrybutem podczas poruszania się w ciepłe dni albo podczas deszczu (wystarczy wybrać wersję ze specjalną, wodoodporną warstwą). Będzie świetnym wyborem dla bardziej doświadczonych motocyklistów, ceniących sobie komfort w trakcie jazdy.

Wybierając model kurtki, zwróć uwagę na jej rozmiar, dopasowanie do sylwetki i długość rękawów. Każda część odzieży musi być dokładnie dopasowana do budowy ciała użytkownika, aby protektory leżały w odpowiednich miejscach, skutecznie zabezpieczając przed skutkami niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kurtkę skórzaną, czy tekstylną – musisz o tym pamiętać!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here