Buty robocze na budowę i ich rodzaje

Jedną z najważniejszych kwestii na każdej budowie jest bezpieczeństwo pracowników. Dlatego każdy z nich wyposażony musi być w odpowiednią odzież roboczą, w tym we właściwe obuwie. Ważne jest, aby buty dostosowane były do wykonywanej pracy oraz warunków atmosferycznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje obuwia roboczego. Warto zatem wiedzieć jakie buty najlepiej pasować będą do konkretnych sytuacji.

Obuwie robocze a zakres ochrony

Buty robocze w pierwszej kolejności podzielić można ze względu na zakres ochrony. Wyróżnić można w tym zakresie trzy rodzaje obuwia. Mowa tu o butach bezpiecznych, butach ochronnych oraz obuwiu zawodowym. Obuwie bezpieczne charakteryzuje się wysokimi cechami ochronnymi. Posiadają m.in. specjalne podnoski z blachą, które skutecznie chronią palce. Podobnie jest w przypadku obuwia ochronnego. Różnica polega na tym, że wytrzymałość butów bezpiecznych badana jest za pomocą uderzeń z energią 200 J, natomiast obuwia ochronnego z energią 100 J. Obuwie zawodowe stosowane jest podczas prac, przy których nie ma konieczności dodatkowej ochrony palców. Używane są przy codziennych pracach budowlanych.

Obuwie robocze i jego konstrukcja

Buty robocze można również podzielić pod kątem konstrukcji. Buty o różnym kroju wykorzystywane są do różnych prac. Obuwie robocze pod kątem konstrukcji podzielić można na pięć typów. Typ A to obuwie posiadające niską cholewkę. Buty typu B to typowe trzewiki. Typ C to buty do połowy łydki. Wyższe są buty typu D, gdyż sięgają do kolan. Natomiast buty typu E to obuwie sięgające powyżej kolan.

Obuwie robocze a warunki atmosferyczne

Jak wspomniano, buty robocze muszą być dostosowane do warunków atmosferycznych. Dlatego na rynku dostępne jest obuwie robocze letnie oraz obuwie robocze zimowe. Te pierwsze produkowane jest z lżejszych materiałów. Takie buty muszą nie tylko zapewniać ochronę, ale także komfort. Dlatego muszą oddychać. Buty zimowe są dodatkowo ocieplane. Ich zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami mechanicznymi oraz przed chłodem i mrozem.