Wózki widłowe – rodzaje

0
884
Wózki widłowe - rodzaje

Wózek widłowy to podstawa pracy w każdej hurtowni, magazynie lub hali. Współczesna szeroka oferta wózków umożliwia dobranie ich według parametrów najbardziej korzystnych dla potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Szczegółowe kwestie techniczne różnią się w zależności od modelu, ale według najprostszego wzorca wózki widłowe dzielą się na kilka ogólnych rodzajów. Jaka jest najbardziej podstawowa klasyfikacja wózków widłowych?

Podział wózków widłowych ze względu na napęd

W tej kategorii znaleźć można podział na trzy bazowe rodzaje wózków. Wyróżniamy tutaj wózki o napędzie spalinowym, przeznaczone wyłącznie do pracy na zewnątrz. Ich wadą jest wytwarzanie dużego poziomu zanieczyszczeń, dlatego ich praca w halach byłaby niebezpieczna dla pracowników. Innym rodzajem wózka widłowego jest wózek gazowy. Ten typ również zalicza się do maszyn spalinowych, ale wykorzystujących do zasilania inną substancję – płynny gaz. Takie wózki mają już szersze możliwości odnośnie miejsca pracy. Mogą, przy spełnieniu pewnych warunków, m.in. właściwej wentylacji, pracować we wnętrzach. Generują dużo mniejszy poziom zanieczyszczeń, stwarzając tym samym mniejsze zagrożenie dla osób przebywających w tym samym pomieszczeniu. Najbardziej ekologiczne są wózki widłowe akumulatorowe, takie, które są zasilane energią elektryczną. Ten typ może pracować bez zastrzeżeń zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz magazynu lub hali.

Poddział wózków widłowych ze względu na sposób pracy i przeznaczenie

Wózki widłowe unoszące pozwalają na przenoszenie towaru przy pomocy wideł. Są doskonałe do obsługi ładunków o dużej wadze i zazwyczaj ich zadaniem jest przenoszenie przedmiotów z jednego miejsca do drugiego, bez rozmieszczania towarów na regałach. Do tego zadania wykorzystuje się inny typ tych maszyn, a więc wózki widłowe masztowe lub podnośnikowe. W zależności od potrzebnego zasięgu wysokości dobiera się właściwe parametry wózka, jednak i takie maszyny można wykorzystywać bezpiecznie na określonych, ograniczonych wysokościach. Aby efektywnie rozmieszczać towary na najwyższych regałach magazynu konieczne jest wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych do tego celu wózków wysokiego składowania. Te urządzenia są przeznaczone do pracy w najbardziej wymagających warunkach, do operowania towarami na wysokości nawet kilkunastu metrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj