Jakie szyby dobrać do swojego ciągnika rolniczego?

0
655
Jakie szyby dobrać do swojego ciągnika rolniczego?

Prace rolnicze często wiążą się z pewnymi niebezpieczeństwami, dlatego łatwo o rozbicie szyby. Najlepszym wyjściem w takich sytuacjach jest dobranie takiej, która dopasuje się wymiarowo w miejsce starej. Najczęściej są to popularne w Polsce szyby Ursus, które mają bardzo szeroką ofertę zamienników oraz dopasowanych do nich uszczelek. Jak dobrać odpowiedni wymiar do swojego ciągnika rolniczego?

Rodzaje szyb

Jak wiadomo nie każda szyba w ciągniku rolniczym będzie taka sama. Co prawda mają najczęściej podobne grubości, ale inny jest ich kształt. Przykładowo szyby Ursus posiadają prostokątne kształty z przodu i tyłu oraz bardziej niestandardowe po bokach. Wszystko zależy też od modelu, bo nowoczesne wersje traktorów posiadają często całkiem inne wymiary. Trzeba też pamiętać o szybie na drzwi, która jest bardziej narażona na stłuczenie, wskutek czego powinna być wytrzymalsza.
Szyby występują też w bardzo różnych kolorach. Najczęściej jest on bezbarwny. Szyby Ursus posiadają też jednak wersje przyciemnianie, w kolorze zielonym i brązowym. Nie zaburza to w żaden sposób ich widoczności, ale dodaje estetycznego wyglądu i zakrywa brud spowodowany pyłami i zanieczyszczeniami występującymi w miejscu pracy. Najlepiej postawić na szkło hartowane, odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dobrać szybę do ciągnika?

Czasami rolnik nie ma pewności czy dana szyba spasuje mu idealnie do ciągnika. Starsze modele mają trochę bardziej niestandardowe wymiary, więc trzeba korzystać wtedy z dorabiania na wymiar. Wystarczy wtedy wykonać rysunek techniczny i wysłać go do firmy, która odpowiednio obrobi szkło. Jeżeli ktoś nie ma umiejętności kreślarskich to może przykładowo odrysować szkło na tekturze i wysłać ją pocztą.
Tego problemu nie ma raczej z szybami Ursus, gdzie konkretny model dopasowany jest do wybranego ciągnika. Wystarczy znać nazwę swojego traktora. Przykładowo model C-385 zawsze będzie miał te same wymiary, wystarczy jedynie je znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub Internecie. Drzwi będą wtedy długie na 705 mm, szerokość górna wyniesie 507 mm, a dolna 330 mm.

Ile kosztują szyby?

Ceny szyb Ursus są ustabilizowane na równym poziomie i rzadko przekraczają dwieście złotych. Mniejsze szyby boczne to koszt około 30 złotych, z kolei tylna to już około 150 złotych. Wymiana oszklenia w całym ciągniku rzadko przekracza 500 złotych. W innych modelach traktorów, zwłaszcza starszych modeli ceny mogą wzrastać – głównie ze względu na słabą dostępność. Do ceny ogólnej dochodzą jeszcze koszty zakupu uszczelek i klejów do szyb, ale są one już znacznie mniejsze od szyb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj