Filtry paliwa w maszynach rolniczych. Dlaczego warto o nie dbać?

0
656
Filtry paliwa w maszynach rolniczych. Dlaczego warto o nie dbać?

W ciągnikach i maszynach rolniczych jest kilka ważnych podzespołów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania różnych układów. Na pierwszy rzut oka są niewidoczne, ale dbanie o ich dobry stan niejeden raz uchroniło rolnika przed poważną awarią. Należą do nich filtry paliwa, powietrza oraz oleju. Pełnią różne role i zapewniają niezawodną pracę pojazdów i urządzeń stosowanych w różnych zabiegach hodowli roślin. Można je dostać w internetowych sklepach rolniczych jako zamienniki dla oryginalnych części.

Czym są filtry i do czego służą? 

Stanowią elementy eksploatacyjne różnych układów znajdujących się w maszynach rolniczych. Filtry paliwa są używane w jednostkach paliwowych, gdzie oczyszczają materiały pędne ze  stałych zabrudzeń, absorbują wodę i dodatkowe substancje. Są również zabezpieczeniem, które chroni maszyny przed koniecznością kosztownych napraw i wymiany części. Ocenia się, że filtry zmniejszają ryzyko awarii nawet o 30%. Jeśli filtr jest dobrze dobrany, to zapobiega to przypadkowym wyciekom paliwa i zmniejsza zagrożenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Jest to tym ważniejsze, że ciągniki i maszyny muszą pracować w trudnych i wymagających warunkach. 

Główne rodzaje filtrów w maszynach rolniczych 

Ze względu na konstrukcję i zastosowanie, filtry w maszynach rolniczych dzieli się na: 

  • filtry paliwa – są to urządzenia zatrzymujące cząsteczki zanieczyszczeń o określonych parametrach. Dodatkowo wytrącają cząsteczki wody. W ich przypadku oczyszczanie benzyny przebiega sprawniej niż rafinacja oleju napędowego. Zależy to przede wszystkim od temperatury i poziomu zanieczyszczenia. Przed dobraniem filtra paliwa należy sprawdzić średnicę gwintu do wejścia i wyjścia elementów przepływowych połączonych z filtrem. 
  • filtry powietrza – usuwają pyły i zanieczyszczenia, które mogą wpływać niekorzystnie na pracę silnika spalinowego. Mają większe wymiary i odznaczają się większą wydajnością niż ich odpowiedniki w samochodach osobowych. Posiadają również szerszą specjalizację – w maszynach rolniczych spotyka się filtry wewnętrzne i zewnętrzne. 
  • Filtry oleju/hydrauliczne – mają podobne działanie jak filtry paliwa. Przyczyniają się do usuwania zanieczyszczeń z oleju, które nie powinny dostawać się do układów paliwowych maszyny. W przypadku olejów hydraulicznych oczyszczają ciecz roboczą z wody i innych substancji chemicznych, które mogą zmniejszać wydajność układów hydraulicznych.  

Istnieją również inne podziały filtrów, zależnie do kryteriów, które mogą spełniać. Wyróżnia się konstrukcje jednorazowe i wielokrotnego użytku. W przypadku filtrów powietrza jest jeszcze podział na filtry suche i mokre. 

Kiedy należy wymieniać filtry i jak to należy robić? 

Zarówno filtry paliwa, jak i inne rodzaje układów oczyszczających wymagają terminowego serwisu. W niektórych przypadkach istnieje konieczność interwencji i wymiany zużytej części: 

  • przy ponadnormatywnym zużyciu paliwa, 
  • jeśli występują jakiekolwiek problemy z rozruchem silnika, 
  • w przypadku, gdy silnik pracuje z większym oporem niż zazwyczaj.  

W większości wypadków wymiana filtrów paliwa jest łatwa. Wymaga zaciśnięcia przewodów paliwowych, zdjęcia starego filtra i zamontowanie nowego. Po całej operacji należy sprawdzić mocowania i zdjąć zaciski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj