Co to są oringi olejowe i do czego się ich używa?

Przy łączeniach wymagających szczelności, zamiast tradycyjnych podkładek metalowych stosuje się specjalne oringi olejowe, czyli rodzaj uszczelek o okrągłym, pierścieniowym kształcie, najczęściej wykonanych z elastycznego materiału, takiego jak guma. Tego typu uszczelki przy odpowiednim docisku elementu montażowego minimalizują ryzyko wycieku i tym samym skutecznie uszczelniają wykonane połączenie. W sprzedaży dostępne są oringi w różnych rozmiarach.

Właściwości olejowych oringów

Ze względu na rodzaj materiału zastosowanego do produkcji oringów olejowych są one uszczelnieniami charakteryzującymi się dużą elastycznością, łatwo dopasowującymi się do warunków otoczenia. Charakterystyczną właściwością oringów jest zdolność do rozprężania pod wpływem działania ciśnienia. Gdy w instalacji wzrasta ciśnienie, oring ulega rozszerzeniu i skuteczniej uszczelnia, zapobiegając wyciekom. Co więcej, ze względu na okrągły przekrój, ciśnienie rozkładane jest równomiernie na cały obwód uszczelnienia, tym samym zmniejszając jego zawodność. Jak sama nazwa wskazuje, oringi olejowe tworzone są z myślą o instalacjach olejowych. W związku z tym do ich produkcji wykorzystuje się materiały odporne na działanie olejów, w tym olejów hydraulicznych stosowanych w wielu rodzajach pojazdów i maszyn oraz urządzeń przemysłowych.

Zastosowania oringów

Podstawowym przeznaczeniem oringów olejowych jest uszczelnianie różnych typów połączeń w celu minimalizowania ryzyka wycieków lub zapobiegania mieszaniu się różnych typów mediów, na przykład oleju z wodą. Oringi olejowe stosowane są zarówno w hydraulice, jak i w przemyśle, w motoryzacji, branży spożywczej, farmaceutycznej i innych. Ich dużą zaletą jest duża elastyczność, odporność na działanie wielu substancji chemicznych, w tym olejów i wody, a także na wysokie temperatury, dzięki czemu powszechnie wykorzystuje się je jako rodzaj uszczelnień w systemach paliwowych, silnikach i zbiornikach oleju, w wielu typach pojazdów, maszyn i urządzeń. W gospodarstwie domowym z różnymi rodzajami oringów możemy spotkać się m.in. w bateriach umywalkowych. Pomagają uszczelniać i zapobiegają kapaniu wody.

W celu ograniczenia ryzyka wycieków i swobodnego mieszania się płynów technicznych w różnego rodzaju układach, w pojazdach, maszynach, urządzeniach i instalacjach przemysłowych, stosuje się różne typy oringów olejowych. To elastyczne pierścienie uszczelniające produkowane z materiałów niewrażliwych na działanie olejów i wielu innych substancji chemicznych, powszechnie wykorzystywane w motoryzacji i różnego rodzaju instalacjach.