Jak sprawdzić używany samochód przed zakupem?

0
681
Jak sprawdzić używany samochód przed zakupem?

Dokładna analiza auta pomoże Ci uniknąć problemów w postaci ukrytych wad. Znalezienie sprawnego używanego samochodu nie jest wynikiem szczęścia. Wystarczy nauczyć się kilku dobrych umiejętności badawczych i śledczych. Wiedza o tym, jak rozpoznać potencjalne problemy i określić, jak niezawodny jest używany pojazd, może uchronić  Cię przed kosztownymi naprawami. Poniższe porady mogą pomóc ci uniknąć niespodzianek i znaleźć samochód odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Sprawdzenie auta przed kupnem może wydawać się bardzo trudnym zadaniem, a kiedy trzeba wziąć pod uwagę tak wiele kwestii, może również być przytłaczające. Zanim kupisz używany samochód, poświęć trochę czasu na sprawdzenie nadwozia, wnętrza oraz obszaru pod maską, aby upewnić się, że nie ma większych problemów. Zabierz samochód na jazdę próbną, aby zobaczyć, jak radzi sobie na drodze. Na koniec sprawdź historię pojazdu i wynegocjuj rozsądną cenę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Przejdź się wokół samochodu i zwróć uwagę na wszelkie zardzewiałe plamy lub odpryski lakieru. Małe, zlokalizowane plamy rdzy niekoniecznie są przeszkodą, ponieważ można je dość łatwo naprawić. Jeśli są miejsca, w których metal jest całkowicie zardzewiały, warto rozważyć zakup.

Oglądając pojazd warto też przyjrzeć się czy samochód stoi równo na ziemi. Zwróć szczególną uwagę na zderzaki i zajrzyj do bagażnika i maski pod kątem nowych śrub lub wypaczeń, które mogą wskazywać na niedawny wypadek. Silnik jest najważniejszą częścią każdego pojazdu. Gdy samochód jest wyłączony, otwórz maskę i wizualnie sprawdź silnik pod kątem wycieków płynów oraz korozji w okolicach silnika. 

Bieżnik opony powinien być zużyty równomiernie, a wszystkie cztery opony powinny być identyczne. Nierówny bieżnik lub nadmierne zużycie kilku opon często oznacza złe ustawienie, co zwiastuje nam problemy z układem kierowniczym, zawieszeniem lub ramą. Złe wyważenie kół może powodować skręcanie auta podczas jazdy. 

Sprawdź przebieg samochodu na liczniku. Jest to ważne, ponieważ wskazuje on wiek samochodu. Przeciętny kierowca pokonuje rocznie od 15 000 do 25 000 km.  Niestety kupno 10-letniego auta z bardzo małym przebiegiem nie musi oznaczać, że pojazd jest w dobrym stanie. 

Warto zapytać sprzedawcę, do czego samochód był używany, zwłaszcza jeśli jest starszy i ma niski przebieg. Na przykład, jeśli samochód był używany przez starszą osobę, która wykorzystywała go tylko do robienia zakupów, to będzie on prawdopodobnie mniej zużyty niż auto, które było używane regularnie. O zużyciu pojazdu dużo mówi nam również tapicerka w samochodzie oraz stan kierownicy.

Jazda próbna jest prawdopodobnie najważniejszą częścią zakupu używanego samochodu. Przetestuj samochód, aby sprawdzić jego zwrotność, przyspieszenie, hamowanie i zawieszenie. Jeśli to możliwe, weź samochód na autostradę i sprawdź czy każdy z biegów zmienia się płynnie.

Gdzie sprawdzić historię pojazdu po numerze rejestracyjnym?

Na koniec uzyskaj jak najwięcej informacji o historii interesującego Cię pojazdu od obecnego właściciela. Strony, które oferują sprawdzenie historii pojazdu najczęściej wymagają informacji o numerze VIN, numerze rejestracyjnym oraz informacji o dacie pierwszej rejestracji. W przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy możemy sprawdzić historię pojazdu po numerze rejestracyjnym. Jeżeli zatem planujesz kupić samochód z zagranicy proponujemy sprawdzić jego historię w bazie danych danego kraju dzięki płatnym lub bezpłatnym stronom internetowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj