Leasing samochodu dla osób prywatnych

0
526
Leasing samochodu dla osób prywatnych

Czy wiesz, że nie musisz prowadzić własnej działalności gospodarczej, aby wziąć samochód w leasing? Mimo że w Polsce leasing nadal kojarzy się jedynie z przedsiębiorcami, to coraz więcej osób prywatnych korzysta z tej formy finansowania pojazdu. W innych krajach europejskich jest to dość popularny sposób codziennego użytkowania samochodu. W wielu przypadkach leasing może okazać się dobrym i opłacalnym rozwiązaniem właśnie dla osób prywatnych.

Na czym właściwie polega leasing?

Wielu osobom wzięcie pojazdu w leasing kojarzy się z rozwojem firmy, poszerzeniem działalności czy nowymi możliwościami. Nic w tym dziwnego. W końcu to właśnie przedsiębiorcy najczęściej korzystają z tego rozwiązania. Na czym ono właściwie polega? Zapytaliśmy o to specjalistów z firmy Rydzowski Leasing.

Firma leasingowa oddaje daną rzecz (najczęściej samochód) w użytkowanie klientowi, a on zobowiązuje się płacić comiesięczną kwotę ustaloną w umowie przez określony czas. Czym więc różni się od wynajmu? Leasingobiorca musi wpłacić wstępną opłatę, od której zależy m.in. wysokość rat. Ponadto ma również prawo wykupu przedmiotu leasingu po wygaśnięciu umowy za wcześniej ustaloną sumę. Warto wiedzieć, że przedmiotem leasingu może być nie tylko samochód, a również inne maszyny czy nawet nieruchomości i ich wyposażenie.

Leasing konsumencki dla osób prywatnych

Istnieją różne rodzaje leasingu, a jednym z nich jest leasing konsumencki. I to właśnie on jest kierowany do osób prywatnych. Leasing konsumencki jest bardzo często zwany osobistym. Jest to forma finansowania, z której mogą skorzystać osoby nieposiadające własnej firmy. Leasing konsumencki łączy elementy kredytu (zobowiązanie do spłacania comiesięcznych rat) oraz wynajmu (pojazd nie jest Twoją własnością).

Leasing samochodu dla osób prywatnych

Co to oznacza w praktyce? Jako leasingobiorca nie możesz dokonywać żadnych zmian w samochodzie, a każdą szkodę musisz zgłosić firmie, w której masz umowę leasingową. Natomiast do Twoich obowiązków należy dbanie o utrzymanie auta i ubezpieczenie.

Co jest konieczne, by wziąć samochód w leasing?

By wziąć samochód w leasing, należy przedstawić firmie leasingowej dokumenty takie jak:

  • odpowiednio wypełniony wniosek,
  • ksero dwóch dokumentów tożsamości (np. dowodu osobistego i paszportu),
  • aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu.

Niektóre firmy mogą poprosić Cię jeszcze o wyciąg z konta bankowego czy dokumenty dostarczone przez poręczyciela (jeśli konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie).

Dlaczego warto zdecydować się na leasing?

Leasing konsumencki może być korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób. Warto jednak poznać jego wady i zalety, by odpowiednio przygotować się do zawarcia umowy.

Niewątpliwym plusem leasingu dla osób prywatnych są koszty rozłożone w czasie. Nie musisz od razu płacić pełnej kwoty za samochód, którego będziesz używać. Ponadto bardzo często jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu do wzięcia samochodu na raty, a co więcej – nie obniża zdolności kredytowej.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest także możliwość późniejszego wykupu samochodu o znacznie mniejszą sumę. Wielu producentów samochodów oferuje rabaty i zniżki dla współpracujących z nimi firm leasingowych. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie kupujesz kota w worku – w końcu znasz samochód i jego możliwości.

Umowy leasingowe dla osób prywatnych są znacznie prostsze niż w przypadku leasingu na firmę. Cały proces jest szybszy i zdecydowanie mniej skomplikowany. Jest to duża zaleta, biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach załatwienie formalności potrafi zniechęcić. Tutaj sprawa jest prosta, a przy pomocy doświadczonej agencji, nie musisz się niczym martwić.

Druga strona leasingu konsumenckiego

Jednak jak wiadomo – każdy kij ma dwa końce. I również w tym przypadku warto zdawać sobie sprawę z wad tego rozwiązania. Pierwszą myślą, która od razu się nasuwa, to fakt, że nie jesteś właścicielem używanego samochodu. Nie możesz go np. sprzedać czy dokonać znaczących zmian w wyglądzie lub funkcjonalności auta.

Warto również wiedzieć, że wiele firm leasingowych wymaga wniesienia wkładu własnego. Wynosi on z reguły 10-20% wartości samochodu, który będzie finansowany w ten sposób. Co jeśli dojdzie do stłuczki lub wypadku? W przypadku całkowitej szkody lub kradzieży pojazdu umowa leasingowa może wygasnąć.

Ponadto jako użytkownik leasingowego samochodu, musisz posiadać ważne ubezpieczenie OC i AC. Czy jest to minus? Tutaj ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w wielu przypadkach ubezpieczenia te są bardzo przydatne.

Ile kosztuje leasing samochodu?

Na to pytanie niestety nie ma prostej i jednej odpowiedzi. Jest to sprawa indywidualna każdej zainteresowanej tym rozwiązaniem osoby. Na szczęście za pomocą kalkulatora leasingu, dostępnego na stronie firmy Rydzowski Leasing, można sprawdzić ile orientacyjnie będzie wynosić comiesięczna rata. Wystarczy wpisać tam jaką wartość ma wybrany przez nas przedmiot i zaznaczyć okres leasingu. Warto jednak pamiętać, że narzędzie służy jedynie do finansowej symulacji – by poznać dokładną ofertę warto zwrócić się bezpośrednio do specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj